galimsky (galimsky) wrote,
galimsky
galimsky

Замість ЄВРО-2012 в Харкові буятиме епідемія туберкульозу Євген Захаров, для УП

Замість ЄВРО-2012 в Харкові буятиме епідемія туберкульозу 06.04.2009 13:49 Євген Захаров, для УП
Версія для друку Додати коментар 

Після проведеної протягом січня-березня 2009 року "реорганізації" Харківського міського клінічного протитуберкульозного диспансеру №1 в ньому з 645 ліжок лишилося 230.
Проігнорувавши протести хворих і лікарів, рекомендації вчених двох профільних кафедр фтизіатрії? Міністерства охорони здоров’я та міське управління здоров’я закрило три протитуберкульозних стаціонари.
А зараз вже підписаний наказ про скорочення до 24 травня і останнього стаціонару, усіх 230 ліжок. При цьому ліквідується туберкульозне хірургічне відділення, і торокальні операції хворим в Харкові і області більше не робитимуть.
А куди подінуться хворі? Очевидно, 920 стаціонарних ліжок, які є в обласних протитуберкульозних закладах, не вистачить. Та й харків’яни не поїдуть лікуватися в область!
Глашатай цих рішень міської влади – заступник міського голови Ігор Шурма – обґрунтовує скорочення стаціонару відсутністю коштів в міському бюджеті, які необхідні для будівництва об’єктів, передбачених для проведення Євро-2012, і статтею 90 Бюджетного кодексу, за якою протитуберкульозні заклади мають фінансуватися з обласного бюджету.
Проте ці дії міської влади грубо порушують статтю 3 Конституції, яка визначає, що "людина, її життя і здоров’я… і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю".
Дана стаття належить до визначення основ конституційного ладу України. Її юридичний сенс зводиться до того, що при здійсненні будь-яких соціальних виплат, визначенні обсягів бюджетного фінансування, витрати держави на охорону здоров’я громадян повинні здійснюватися у беззаперечно пріоритетному порядку.
Строго кажучи, охорона здоров’я населення України має здійснюватися коштом практично всіх наявних матеріальних ресурсів держави. Для будь-якої неупередженої людини дії міської влади міста Харкова перетворюють цю статтю Конституції на звичайне лицемірство. Не кажу вже про порушення купи законів і наказів щодо боротьби з туберкульозом. Але прокуратура мовчить…
І це в той час, коли епідемія туберкульозу в Харківській області набуває все більш загрозливих форм і розмірів. Всесвітня організація охорони здоров’я дозволяє скорочувати стаціонарні ліжка тільки за умов наявності не більше 20 хворих на 100 тисяч населення і смертності 10 на 100 тисяч населення.
В Харківській області маємо 73 хворих на 100 тисяч населення (епідемією вважається ситуація, коли цей показник перевищує 40). У 2008 році в Харкові смертність від туберкульозу виросла на 22,8% порівняно з 2007 роком, захворюваність дітей – на 17,1%.
Ліжковий фонд жодним чином не можна скорочувати! Навіть без цієї "реорганізації" наявних на початок року в місті та області ліжок не вистачає. У 2008 році в Харківській області було близько 5000 тисяч хворих на активні форми туберкульозу, серед них 1702 бактеріовиделітелів.
613 хронічних полірезістентних хворих з цих 1702 мають бути постійно в стаціонарі, бо протягом року кожен з таких хворих може заразити до 20 інших. Особливо лячно за дітей, для яких палички полірезістентного туберкульозу є смертельними.
За такої "реорганізації" дуже загрозливі тенденції, які проявилися в Харківській області – зростання бактеріовиделітелів, рецидиву, деструктивних форм, невиявленого туберкульозу, зростання смертності, і, зокрема, тих, хто не був на обліку в протитуберкульозних закладах – остаточно зроблять епідемію туберкульозу неконтрольованою, і замість Євро-2012 в Харкові буде сплеск епідемії.
Для фінансування того, що залишилося від міського протитуберкульозного диспансеру №1, в цьому році треба не більше 10-15 мільйонів гривень. Харківська міська рада має терміново переглянути бюджет за цей рік (до речі, не оприлюднений, як того вимагає закон), знайти цю суму і не скорочувати стаціонарні ліжка.
Місто може пережити без феєрверків, льодових й піщаних містечок та концертів попсових зірок, коли йому загрожує сплеск смертельної епідемії. Можливо, доречно диспансер №1 передати в обласне підпорядкування, тоді відповідно має бути збільшений бюджет обласної ради.
Цих заходів необхідно вжити негайно. А якщо їх не буде – це означатиме повну неспроможність держави виконувати свої функції.
 


Євген Захаров, для УП
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments